Obranyschopnost neboli imunita
je schopnost našeho těla bránit se patogenům, které na nás číhají doslova všude. Odolat jejich útokům je klíčová podmínka pro plnohodnotný a kvalitní život. Lidský organismus je na boj s patogeny ze své podstaty dobře vybavený, ale často mu nedokážeme poskytnout správné podmínky, aby vše zvládl sám. Znečištěné životní prostředí, každodenní stres, průmyslově zpracované potraviny s nízkým obsahem živin a pasivní způsob života, to vše obranné schopnosti našeho organismu oslabuje a činí ho tak náchylnějším k průniku nežádoucích virů či bakterií.
Krok 1: Všechno začíná ve střevech
Je prokázáno, že k celkovému zdraví přispívá ve velké míře kondice našich střev. Vždyť okolo 80 % našich imunitních buněk se nachází právě ve střevech. Střevní mikrobiom obsahuje asi 600 druhů bakterií, které spolu žijí v jakémsi ozbrojeném příměří. Pokud jsou v rovnováze, tak nás nejen neohrožují, ale dokonce jsou nezbytné pro naše zdraví. Kromě trávení se podílí na vývoji imunitního systému, zamezují růstu patogenních druhů, produkují některé vitamíny a zasahují do mnoha tělních funkcí. Stav našeho mikrobiomu ovlivňuje využití energie z potravin, ale i to, zda se u nás rozvine zánětlivé, nádorové, metabolické, psychické, alergické, autoimunitní nebo kardiovaskulární onemocnění. Dbejte ve své stravě na dostatek zeleniny, ovoce a luštěnin a nezapomínejte ani na zdroje bílkovin. Naopak bez cukru a bílé mouky se klidně obejdete. Tuky nevynechávejte, ale vybírejte si ty s příznivým složením, které můžete získat třeba z ryb nebo ořechů.
“Složení mikrobiomu mohou příznivě ovlivnit i speciální doplňky stravy. Vyberte takové, které mají přírodní složení a ověřené účinky. Příkladem je český patentovaný přípravek JUVENIL, který už po mnoho desetiletí užívají nejen celé rodiny s dětmi, ale i vrcholoví sportovci. JUVENIL obsahuje speciální metodou vyextrahovanou směs aminokyselin, antimikrobiálních peptidů a nukleotidů, jejichž nedostatečný přísun stravou se může projevit nejen rozkolísáním řady imunitních funkcí, ale odráží se především ve funkci jaterní tkáně, srdce a střevního traktu,” říká přední imunolog RNDr. Petr Šíma, CSc. a dodává: “Zvýšený přísun nukleotidů v dětství podporuje růst organismu, ve starším věku regeneraci tkání při rekonvalescenci po nemoci nebo operaci. Stěžejní je jeho podpora správné imunitní odpovědi v období epidemií infekčních chorob.”
Krok 2: Neztrácejte vodu
Spotřeba vody v organismu dospělého člověka je zhruba 2 litry za den a výrazně stoupá v letním období či při zvýšené tělesné a psychické zátěži. Pokud nezajistíme tzv. vyrovnanou bilanci tekutin, to znamená, že jejich příjem a výdej není v rovnováze, dochází k dehydrataci organismu. Ta se projevuje sníženou výkonností a špatnou náladou, ale také ovlivňuje schopnost těla bránit se patogenům. Dlouhodobý nedostatek tekutin pak vede k poruchám ledvin, chronickým bolestem hlavy a kloubů a přispívá i ke vzniku řady civilizačních chorob. Dostatečná hydratace vhodnými nápoji, kterými jsou především ovocné a bylinné čaje (neslazené), pramenité nebo minerální, neperlivé vody, ale také vodou ředěné 100 % džusy, zajistí udržení vnitřní homeostázy (vnitřního stabilního prostředí), a tím i optimální obranyschopnost organismu.
Krok 3: Dobrou noc a krásné sny
Proč je spánek pro imunitu tak důležitý? Protože během něj získává tělo energii pro svou regeneraci a zároveň produkuje protilátky, které mu pomáhají bojovat s infekcemi. V hlubokém spánku také uzdravujeme svou psychiku a odbouráváme prožitá traumata, a tím redukujeme stresovou zátěž. Zdravá imunita se odvíjí jak od délky spánku, tak od jeho kvality. Dbejte proto na pravidelný spánkový režim, dopřejte si při spánku klid a tmu a zajistěte vhodnou teplotu a dostatek kyslíku vyvětráním pokoje. To, že byste si měli několik hodin před usnutím dát pauzu od konzumace kávy, alkoholu a elektroniky, která produkuje modré světlo, jež zvyšuje hladinu melatoninu a brání tak kvalitnímu spánku, je nasnadě.
Krok 4: Nepodceňujte moc pohybu
O přínosech pohybu pro zdraví není pochyb – kromě posílení kosterního svalstva také zlepšuje náladu, výrazně mírní stres a je prevencí celé řady onemocnění. Při pohybu se zvyšuje cirkulace imunitních buněk v těle, zlepšuje termoregulace, podporuje se prokrvení a tím i činnost všech orgánů. A přitom není potřeba hned běhat maratony, úplně postačí procházka po parku, vynechat občas výtah nebo udělat každé ráno pár protahovacích cviků.
Takže si to shrňme
Chcete-li si dlouhodobě udržet životní energii, pevné zdraví a vyhnout se vysedávání v čekárnách lékařů, nastavte si do vašeho životního stylu několik jednoduchých pravidel, z kterých se stane, jakmile si je osvojíte, návyk a máte vyhráno. Pamatujte tedy, že pro udržení přirozené imunity, potřebujete pestrou stravu obohacenou o vhodné doplňky stravy, dostatek tekutin, kvalitní spánek a radost z pohybu. Pak zvládnete všechny situace, které na vás čekají, s úsměvem a naplno!